רמת הגולן כולה מציעה שפע ומגוון של נופים. אם תרצו להתמקד בחלקה הדרומי ולטייל בו, תגלו ארץ ישראל אחרת ותחזרו הביתה עם חוויות רבות ובלתי נשכחות.

לפניכם 3 מסלולים בטבע המופלא של דרום הרמה:

1) שמורת נחל אל-על: המסלול בנחל אל-על מזמין אותנו לביקור בשמורת הטבע היפהפייה שעוטפת את הנחל האיתן, שמפורסם במיוחד בזכות שני מפלים המתחתרים בו. רמת הגולן הבזלתית עוטה צבע שחור, וזה גם צבעו של המפל הראשון. אבל עוצמת המים הצליחה לחדור בחלק מהמקומות ולחשוף את הגיר הלבן, שהוא צבעו של המפל השני. ומתחת לכל מפל יש כמובן בריכה, שמזמינה לטבול בה.

נחל אל-על הוא הדרומי מבין נחלי האיתן שברמת הגולן, והמים הזורמים בו בכל ימות השנה נופלים במפלים גבוהים אל בריכות רחבות וקרות. מסלול הטיול בנחל יוביל אתכם להליכה לצד מים זורמים וצמחייה ענפה, לרחצה בבריכות ולחוויה של צפייה בשני מפלים יפים ושונים זה מזה אחד מסלע בזלת שחור והשני מסלע גיר לבן.

2) שמורת אחו נוב: כיום כמעט ולא נותרו בארצנו בתי גידול לחים הדומים לשמורת אחו נוב במאפייניהם, והדבר הופך את המקום לשמורה ייחודית וקסומה, המושכת אליה עולי רגל רבים.

שמורת אירוס הביצות, המכונה גם שמורת אחו נוב, ממוקמת בדרום הגולן, בין מושב נוב לישוב חיספין. בשמורה מצויות בריכות מים ביצתיות בעומקים שונים המהוות בית גידול לצמחים ממינים שונים, אשר חלקם נחשבים נדירים אך כאן מצויים בשפע.

המסלול בשמורה עובר בשביל אשר מצידיו מצויים הפרחים המרהיבים. אורך המסלול הוא כ1 ק"מ בתוואי מישורי לחלוטין, המאפשר הנאה מרבית מהיופי הייחודי לשמורה. השביל אמנם אינו מסומן בסימון שבילים, אך הוא ברור מאד ומוגדר משני צידיו בעזרת אבנים, לכן אין אפשרות לפספס אותו.

3) עין דבשה: בשוליה הדרומיים של רמת הגולן נובעים כמה מעיינות, הצובעים את המדרון הצהוב-שחור של הרמה ברצועות ירוקות. זהו אחד היפים והנגישים שבמעיינות מורדות הגולן. המסלול הקצר והקסום של עין דבשה – אחד המעיינות הפחות מוכרים והיותר נעימים – מתנהל באיטיות מענגת בתוך המים, בצל עצי תאנה, בינות לשיחי פטל שופעי פרי ומבוך של צמחי קנה. ובאמצע הדרך בונוס – טחנת קמח נטושה ושמורה היטב.

טחנת א-דרבשייה (עין דבשה) היא נביעה חזקה שמימיה שימשו בעבר לטחנת קמח עתיקה. הטחנה שוחזרה לאחרונה, וניתן לראות את המים צונחים דרך מבנה הטחנה, ולשכשך במים הזורמים.

ניתן להיכנס עם רכב בשביל העפר ולהתקרב עד לטחנה.