מפל-עיט | צילום: אילת לב ארי שלי Pikiwiki Israel
צילום: אילת לב ארי שלי Pikiwiki Israel

תצפית על מפל עיט השוצף

החורף מביא אתו זרימה נפלאה לנחלי רמת הגולן, והמפלים נהנים גם הם מכל שפע המים. סעו לכם כמה דקות צפונה מאתנחתא באפיק על כביש 98 ואז שמאלה בפיצול על כביש 808 לכיוון שמורת גמלא. חלפו על הפנייה לשמורת גמלא, ומעט אח"כ תראו פנייה שמאלה לחנייה של מפל עיט. שם החנו את הרכב, ולכו לכם כמה דקות על השביל הנוח, היפה והמסודר, עד שיגלה לכם מראה מרהיב של מפל מרשים ושוצף – זהו מפל עיט.

המים השוצפים והפריחה
מפל עיט המרשים נמצא באפיקו של נחל עיט, שהוא אחד מיובליו של נחל יהודייה המפורסם. כאן מתחילים נחלי הגולן להעמיק אל תוך קניוני בזלת עמוקים, מה שגורם לזרימה מקסימה של מספר מפלים. היתרון של מפל עיט הוא שהוא קרוב כל כך לכביש 808, מה שהופך את הביקור בו לנוח ופשוט לכולם. מהחנייה המוסדרת יוצאים מספר שבילים קצרים שיובילו אתכם כל אחד לתצפית שונה על המפל.

באמצע החורף, בחודשים דצמבר וינואר פורחות כאן רקפות ענוגות ובפברואר ומרץ מקשטים את השבילים והחורש הסובב חלבלוב מגובשש, הבולט בפרחיו הגדולים והצהובים על השיח העגלגל; וגם כרמלית נאה עם ארבעה עלי כותרת משולמים וסגלגלים הנראים כמעין ארבעה מפתחות. וגם נורית אסיה אדומה ובולטת ויפה פורחת כאן ומקשטת את השבילים בשמחה.

השבילים והתצפיות
השביל מהחנייה יוביל אתכם לכיוון המפל ולאורכו תראו פסלים סביבתיים מעניינים שנעשו ע"י אמני האזור. קצת לפני המפל השביל מתפצל לשניים. שביל אחד ממזרח המפל יוביל אתכם למבט על קיר משושים יפיפה ושחור; המזכיר לכם את ההתרחשויות הגעשיות ואת סלע הבזלת הקשה שיוצר את רמת הגולן כולה. כאן תעברו בדרך גם על גשר עץ שעובר מעל הערוץ, והוא מוקף בצמחייה עבותה שעוטפת אתכם מכל עבר, ומקרבת אתכם עוד קצת אל הטבע הפרוע שמסביב.

השביל שמגיע אל המפל ממערב מגיע אל מצפה אליהו – שביל זה מונגש כולו לנכים. מכאן תוכלו להתרשם מהזרימה של המים, בעיקר בחודשי החורף – כאשר הגשם נותן את איתותיו בזרימה השופעת של נחלי רמת הגולן. מי שירצה יוכל להמשיך בשביל פחות מסודר ואפילו בוצי לעבר תצפית נוספת אל חלק נמוך יותר של המפל.

מפל עיט נמצא 16 ק"מ בלבד מאתנחתא באפיק – המים זורמים בשפע והמראה מרהיב ונפלא.