תל א-סאקי – תל געשי ירוק ומלא גבורה

6 באוקטובר 1973, יום הכיפורים תשל"ד. כמו בכל מדינת ישראל, גם בקיבוץ אפיק נכנס השקט המיוחד של יום כיפור. ובשעה שבשאר רחבי המדינה – נשמעה אזעקה שהבהילה את כל התושבים להבין שפרצה מלחמה – הרי שבקיבוץ אפיק לא היו זקוקים לאזעקה כדי להבין שמשהו רע מאוד קורה. כי הדהודי הפיצוצים נשמעו מכל עבר, והעמידו מיד גם את תושבי קיבוץ אפיק, שנוסד רק שנה קודם לכן, בסכנה מיידית וגדולה.

יופי ירוק שמתנשא גבוה מעל כולם
תל א-סאקי הוא תל געשי יפיפה ירוק כל ימות השנה. הוא נמצא במרחק של פחות מארבעה ק"מ מאתנחתא באפיק, ובימים כתיקונם הוא שליו ויפה כל כך, ונראה כמו עוד תמונה פסטורלית של הנוף היפיפה של דרום רמת הגולן; אבל הבונקר שניצב שם פוצע חור באדמה הגעשית למודת האש, והשמות הכתובים ותמונות החיילים – מספרים על הקרב שהיה שם.

תל א-סאקי מתנשא גבוה מעל סביבתו. הוא ירוק כל ימות השנה, כנראה בגלל מי תהום שמציפים אותו תמיד, או  שאולי בגלל תעלות השקיה עתיקות שעוברות בו – הדעות חלוקות; אך התוצאה נותרת בעינה – תל א-סאקי ירוק כל ימות השנה. ואיזה ניגוד יש בזה, שלא מעיד כלל וכלל על הדרמה שהתרחשה שם.

הקרב, ההקרבה והגבורה
תל א-סאקי נמצא 1,300 מ' מסוריה, לפי הקו שנמתח במלחמת ששת הימים; ולכן לא היה זה קו קדמי – והבונקר הקטן שנועד שם לתצפית – לא מוגן היטב. הסורים ידעו זאת. והם ניצלו את החולשה הזו כדי לתקוף. מחמישה אנשי קשר שהיו שם, וחטפו לפתע התקפה ארטילרית עצומה שפתחה את המלחמה בגזרה – הפך המקום לאתר לחימה מרכזי שכלל כוחות של צנחנים ושריון.

הלחימה הייתה קשה ו-32 לוחמים איבדו שם את חייהם. אולם, 26 לוחמים הצליחו להישאר חיים בתוך הבונקר הקטן כשהסורים מכתרים אותם מכל עבר. בשלב מסוים – הם מחליטים לצאת ולהיכנע. שריונר אחד ושמו: יצחק נגרקר יוצא ראשון ואחרי שמנסים לירות עליו, הוא מצליח לשכנע אותם שהוא היחידי שנותר. הסורים, שרואים אותו בסרבל – בטוחים שהוא טייס, מתלהבים ומחליטים להאמין לו; ואז, הם מסתלקים משם.

יצחק נגרקר נלקח לשבי הסורי וחבריו ממשיכים לשבת בבונקר, עד שהם שומעים קולות של נגמ"שים מתקרבים אליהם והם שומעים מסביב עברית, ומבינים שניצלו… לפחות מהקרב הזה.

קיבוץ אפיק ואתנחתא באפיק – עדיין נמצאים כאן, פחות מארבעה ק"מ מתל א-סאקי – בזכות הלוחמים האלה, ועוד רבים אחרים שהקריבו את חייהם ופעלו בגבורה ונחישות ברמת הגולן.

יהי זכרם של הנופלים ברוך.