כאן ביתי, אל מול גולן
עטור מטע וכרם,
כי אני נולדתי כאן
עם עץ הצאלון,
על דשא הגנון –
השקנו יחד הירמוך עכור הזרם.

יוסף נצר מקיבוץ שער הגולן כתב על הנוף האהוב של ביתו – על הירמוך הזורם עכור וחום, מהסחף הנשטף אליו תדיר נוכח זרימתו. שכן נחל הירמוך עובר דרך מסלול מחורץ ומפותל, הזורם בין סלעים וצוקים ובתוך קניון. וככל שעולה גובהו, סוחף אליו הירמוך בוץ שמעכיר את צבעו.

אגן קטן בין שני נחלים
נחל הירמוך נמצא קילומטרים ספורים מקיבוץ אפיק. הוא מהווה את הגבול הטבעי שבין ישראל וירדן. אך תחילת זרימתו היא צפונית יותר בסוריה. במרחב שבין אפיק ונחל הירמוך עכור הזרם יושבת לה שמורת נחל מיצר. זהו אגן קטן ויפה שנוצר בין נחל מיצר לנחל הירמוך.

השמורה הקרובה כל כך לאתנחתא באפיק מזמינה אתכם למסלול לכל המשפחה, נוח מאוד בקיץ ובסתיו, ומבקש מעט יותר תשומת לב בחורף, אחרי הגשמים. אך יופיו בהחלט שווה את כל תשומת הלב שבעולם.

כאן תראו אלוני תבור רבים ועתיקים מאוד מאוד. חלק מהאלונים מתו לצערנו בשנים האחרונות, בגלל שנים שכונות. בנוסף, גם אלות אטלנטיות רבות גדלות בשמורה. שיחים אין ספור מקשטים את האגן, ונהנים מהזרימה של שני הנחלים.

המרחב הנפלא הזה הינו בית גידול פסטורלי להרבה חזירי בר הנהנים כאן ממזון בשפע, ואיתם גם צבאים רבים. העופות הדורסים נהנים גם הם לעוף כאן במרחב שנוצר בין נחל הירמוך לנחל מיצר – מכיוון שהקניונים המחורצים מאפשרים להם נקודות השקפה קלות וטובות על הטרף הרב, שמתרוצץ למטה על האדמה ובתוך הנחלים.

מפלים – קטנים וגם גדולים
ומה בחורף? בנוסף לכל היופי הפראי של שמורת נחל מיצר – מתווספים לכאן בחורף, אחרי רדת גשמי הברכה – גם כמה מפלים שנוצרים כאן מהתופעה הטבעית של הגרביטציה… היא כוח המשיכה, כמובן. תופעה פשוטה: נחל זורם, פוגש בירידה חדה של סלע ומצוק, והנה לכם מפל. תופעה פשוטה, אך מרגשת ביופייה. כמה מפלים קטנים ילוו אתכם לאורך המסלול בשמורה, וגם מפל אחד הנופל בקול שאון המים מגובה של 9 מטרים.

אפשר להחנות את הרכב, וללכת במסלול הנוח והיפה, בתחילתו של נחל מיצר, או ממש ליד המפל הגדול והמרשים. זהו לא מסלול מעגלי, אך ניתן להתחיל אותו  ממש ממש ליד  אתנחתא באפיק. ללכת בטבע הנפלא, ליהנות מזרימת הנחלים ולשטוף את העיניים משצף המפלים.