שמורת נוב ונרקיס מלך הביצה

האירוח הכפרי של אתנחתא באפיק ממוקם ליד אחת משמורות הטבע הנפלאות ביותר לאוהבי הפרחים. מדובר בשמורת נוב, 10 ק"מ בלבד מקיבוץ אפיק – אז בואו נצא לדרך.

ריח גן עדן
כמעט כל ילד בגן יודע שנרקיס הוא מלך הביצה. וכאן בשמורת נוב ישנה ביצה, ואם ישנה ביצה, אז בוודאי שיהיו נרקיסים בחודשים דצמבר וינואר. לא סתם נרקיסים. המון נרקיסים. מרבדים על מרבדים של נרקיסים. יפים. יפים. זקופים, עם ראש לבן וכתר צהוב מלכותי. והריח שלהם… מי שלא הריח ריחם של המון נרקיסים ביחד, לא יודע מהו ריח גן עדן.

בשמורת נוב ישנה למעשה ביצה מהתנקזות של מי הגשמים הרבים של דרום רמת הגולן, ושתי בריכות חורף – המהוות מקום נפלא לציפורים רבות. בנוסף למי הגשמים הרבים שיורדים כאן בשנה, הרי שגם האדמה החרסית, שלא מאפשרת חלחול מהיר של המים – עוזרת לביצה זו לשגשג; ובכך להפוך לנישה אקולוגית מיוחדת במינה.

אירוסים, גשר צף ושלל ציפורים
הביצה של שמורת נוב היא מקום שצמחים רבים אוהבים. את הנרקיסים כאמור, תוכלו לפגוש כאן בדצמבר – ינואר, ומיד אחריהם בפברואר – מרץ מגיע אירוס הביצות; עוד פרח מיוחד ומרהיב ביופיו. אלה אמנם הכוכבים של ביצת נוב, אך ישנם כאן לאורך כל השנה פרחים רבים וצמחייה עונתית ורב שנתית שופעת.

בנוסף, המים העומדים מקרבים אליהם גם ציפורים רבות, כמו ברווזים ותמירונים ארוכי רגליים, טבלנים גמדיים, סיקסקים וגם זרזירים שפוצחים לפתע במעוף אחיד של מאות פריטים יחד, ושוטפים את העיניים בריקוד שמימי מוצלח.

כדי ליהנות מהשפע הטבעי והפראי הזה  – השכילו לבנות גשר צף, ומספר שבילים נוספים שיאפשרו לטבע להמשיך ולהתקיים בלי הפרעה, ולמטיילים לצפות בנחת, וללמוד את הטבע מקרוב. ישנו גם מסלול מעגלי נוח בן ק"מ, שמונגש בחלקו גם לעגלות וכיסאות גלגלים.