שמורת הטבע מג'רסה

הקיץ בישראל יכול להיות חמים, שלא לומר חם… ונכון שכיף לטייל בשבילי ארצנו, אך אם הטיול הקיצי כולל בתוכו גם מים, אז מה טוב. שמורת המג'רסה, או הבטיחה, או בקעת בית ציידה (בחרו אתם בשם שמתאים לכם, כולם טובים, כולם נכונים)  מציעה בדיוק את זה – טיול לכל המשפחה, שכולל מעבר בתוך מים, שעשויים להגיע מעל גובה הברך של אדם מבוגר – תלוי בעונת השנה. שזה אומר הרבה מים, הרבה טבע, הרבה כיף.

מגוון חי וצומח מרהיב
המג'רסה נמצאת 23 ק"מ צפונית לאתנחתא באפיק, והיא מקום ייחודי המנקז אליו כמה מנחלי הגולן, טרם השפכם לכנרת. באופן זה נוצרה בקעה, היא בקעת בטיחה. בקעת בטיחה היא למעשה ביצה, וככזו היא מהווה בית גידול ייחודי לזנים רבים ומגוונים של חי וצומח. תמצאו כאם מגוון רחב של חרקים למיניהם ועופות מים רבים – קטנים וגדולים, חומים וצבעוניים. יש כאן גם דורסי לילה ויונקים לא מעטים, כמו: לוטרה ונוטרייה וחתול ביצות וחזיר בר ודורבנים. כמובן, שגם נחשים ולטאות וצבי מים לא מעטים יש כאן. וכל זה, רק מעל המים וביבשה. המים עצמם מזמנים לשמורת המג'רסה מגוון גדול של דגים, 19 במספר. לדגי בקעת בית ציידה (זוכרים? זהו שם נוסף לשמורה) – נודעת חשיבות גדולה בשימור האקולוגי של הכנרת כולה. הנישה האקולוגית הזו מהווה גם מקום מחיה של עשרות סוגי צמחים, חלקם במים וחלקם על היבשה.

מסלול נעים לכל המשפחה
מסלול ההליכה של המג'רסה כולל מסלול יבש של קצת יותר מקילומטר ומסלול במים של כ-800 מ'. ההליכה נוחה מאוד, ובחלקים מסוימים אף נוצרת בריכה נעימה לשכשוך, ואף לשחייה קלה (בהתאם לכמות הגשם של החורף הקודם). שמורת המג'רסה כוללת בתוכה גם מסלול נוסף, הוא הזאכי- אך זהו מסלול אתגרי מעט יותר, שכן הוא כולל מסלול ארוך יותר במים בין אבנים ושיחים, עם לא מעט בריכות שעשויות להיות עמוקות, ולפיכך לא להתאים לילדים. אז, אם בטיול משפחתי נינוח ומימי חשקה נפשכם – הרי שהמג'רסה הוא המסלול, בה"א הידיעה.