שביל אלי כהן

אלי כהן, "האיש שלנו בדמשק", הוא גדול המרגלים של ישראל בכל הזמנים.

אלי, יליד אלכסנדריה במצריים, נשלח מטעם המודיעין הישראלי לשליחות ריגול בסוריה והצליח להתברג בצורה שלא תאמן אל צמרת השלטון הסורי והפך להיות מקור מודיעיני שהמידע שהעביר לא יסולא בפז ותרם תרומה עצומה במהלך שנות ה-60 ובמלחמת ששת הימים.

אלי כהן שהיה אדם אמיץ ומוכשר באופן בלתי רגיל נתפס ע"י הסורים בתחילת 1964 ונתלה בחוצות דמשק.

בשנת 2013 נחנך ברמת הגולן לזכרו "שביל אלי כהן" ביוזמתו של מורה הדרך גיל ברנר.
ברנר, תושב מסד שבגליל התחתון, יזם את השביל לאחר שקיבל את ברכתה של נדיה, אלמנתו של אלי. הוא גם שיתף אותה בתיעוד נדיר של אדם שנכח בעת תלייתו של אלי כהן בתאריך ה-18 למאי 1965 וסיפר על עובדות שלא הכירה.

הטיול לאורך השביל הוא טיול ברכב ומאפשר גמישות מכסימלית. ניתן לנסוע לכל אורכו,מתחנה לתחנה, או לבחור תחנות ספציפיות כאשר משלבים את הביקור בתחנות השביל עם ביקור באתרים אחרים ברמת הגולן.

השביל מתחיל בחמת גדר ועולה עד לצפון רמת הגולן על בסיס כביש 98 המקביל לקוו הגבול עם סוריה. בכל תחנה בשביל יש הסבר היסטורי על המקום, פינות ישיבה, מסבירן קולי ואף מסמכים מרתקים. הפסל יובל לופן מגינוסר נרתם לפרויקט המיוחד הזה ויצר מספר פסלים בעלי משמעות רבה.

בתחנות השונות לאורך השביל ניתן לראות לוחיות זיכרון, עמדות מסבירן ופסלים פרי יצירתו של הפסל יובל לופן מקיבוץ גינוסר.

מוקדי העניין דרכם עובר השביל הם:

חמת גדר (מלון אל-חמה), נקודת הביקורת ליד חמת גדר, מחסום הטנקים על כביש 98, מועדון הקצינים במחנה פיק, צומת אליעד (סמוך לתחנת האוטובוסים "מסעף אליעד"), מפגש כביש קוניטרה – אל-חמה עם כביש 98 (מעט אחרי הפנייה לכביש הגישה לחיספין), מפקדת הצבא הסורי בקוניטרה, פסל "מחכים לאלי".​