רוג'ום אל הירי – גילגל הרפאים

אתר קבורה? או אולי מצפה אסטרונומי? אולי זה בכלל אתר לפולחן אלילים? אולי מדובר במבנים שנבנו ע"י ענקי הרפאים של האזור? אולי זה לוח שנה קדמוני שעזר לחקלאים לקבוע את ימי ההיפוך בין החורף לקיץ – ע"י מעבר האור בקצוות המעגלים? ומה אם זה לא פחות ולא יותר מבסיס התקשרות עם עב"מים? כל אחת מהאפשרויות האלה הועלתה, ונבחנה וממשיכה להיבחן – ותשובה אין עדיין.

מעגל בתוך מעגל בתוך מעגל
שלושה מעגלים ענקיים בנויים מ- 42 אלף אבנים. חומת המעגל הגדול ביותר בהיקף של חצי ק"מ ובקוטר של 150 מ'. מצבור האבנים המרכזים מהווה אתר קבורה, שבו נפער חלל עמוק. זהו למעשה הדולמן, ובו נמצאו בחפירות ארכיאולוגיות גם תכשיטים וחפצים יקרים נוספים.

מקום של מיסתורין
גילגל הרפאים, או רוג'ום אל הירי בערבית – דומה למעגלי אבנים מסתוריים שהתגלו במספר מקומות בעולם – לעיתים באמצע שדות, לעיתים במקומות מרוחקים מאוד ולעיתים סמוך לביתם של איכרים מזה מאות ואלפי שנים. מסתורין אופף את המקומות האלה. רבים חקרו, רבים שאלו שאלות אין ספור, אך תשובות אין עדיין.

מקור השם
עוד בתקופת המקרא זוהה אזור הבשן שבו שוכן רוגו'ם אל הירי – עם הרפאים. תושבים קדמוניים שהיו למעשה ענקים. חלק מההשערות טוענות שבדולמן המרכזי קבור לא אחר מאשר גוליית הענק, "חברו" המפוקפק של דוד המלך.

גלגול הגילוי של גילגל הרפאים
רמת הגולן, כידוע הייתה אצל הסורים עד 1967. נראה שהסורים לא ייחסו חשיבות כלל וכלל למקום המיוחד הזה. אולם, בשנת 1967 כשהפכה רמת הגולן ישראלית לכל דבר – הביט לפתע מישהו על צילום אוויר – שהראה את עוצמת הגילוי המרעיש. למעשה, מי שעובר ליד האבנים האלה לא יכול להבחין בקלות שמדובר כאן בתופעה מיוחדת וענקית שכזו, ורק מבט מהאוויר מאפשר זאת. מאז שנות השמונים מגיעות לכאן קבוצות רבות של חוקרים וארכיאולוגים וכמובן גם תיירים רבים.