פסח בעין קשתות

מעיין נובע בין קשתות ועץ זית צמוד אליו. ממנו יורד זרם קטן ועדין בינות בתי הכפר היהודי העתיק מתקופת התלמוד. ובית כנסת גדול ומפואר ניצב בכפר, והוא מקור לתפארת ולגאווה לתושבים. כך נראה פעם הכפר עין קשתות. כיום אולי לא תמצאו בו בתים שלמים, אך תוכלו בהחלט לראות בו עדיין את הקשתות הנפלאות של המעיין ואת שרידי בית הכנסת מהמאה השישית לספירה, שאודות לטכנולוגיה מתקדמת – שוקמו באהבה ארכיאולוגית אדירה.

 גלגולו של שם – עין קשתות – אום אל קנטיר
שמות רבים של יישובים בארץ ישראל עברו גלגולים – משמם העברי הקדום, דרך שם ערבי וחזרה מחודשת ומשמחת לשמות העבריים. כך קרה, ככל הנראה גם בעין קשתות. יישובי אזור דרום רמת הגולן שמרו על רצף יישובי מפואר, הרבה אודות לגידולי הזיתים הפוריים שלהם. וכך קרה, שיישובים רבים באזור עברו בשמם העתיק מאב לבן, מאם לבת – כך שהם השתמרו יותר מאלפיים שנה.

סיורים עצמאיים וסיורים מודרכים בפסח
הביקור בעין קשתות (21 ק"מ מאתנחתא באפיק) מכניס אתכם לאווירה פסטורלית של מעיין נובע מבין קשתות, ולמבנה בית כנסת מהמאה השישית. כיום, ניתן לראות שחזור מדויק של בית הכנסת, שנעשה ע"י טכנולוגיות ארכיאולוגיות חדשניות ומרתקות. באמצעות טכנולוגיות אלה הצליחו להרים את הקומה הראשונה של בית הכנסת כולו! ברבות הימים, ייתכן שנראה גם את הקומה השנייה של בית הכנסת מורמת בגאון – ומחזירה למקום עוד חלק מתפארתו היהודית הקדומה.

ניתן להגיע לסיור עצמאי בעין קשתות, ולצפות גם בסרטון המסביר אודות האתר. אולם בחג הפסח (2021) תוכלו להצטרף גם לסיורי משפחות קלילים, או לסיורים ארוכים יותר עם מידע ארכיאולוגי והסטורי מפורט ומרתק. בעין קשתות מוצעים לכם גם סיורי שקיעה וסיורי עששיות בלילות של חול המועד פסח. כל אחד מהסיורים המודרכים האלה הוא חוייה מיוחדת במינה. כדי להצטרף לסיור – כדאי להירשם מראש: https://einkeshatot.org.il/tours/

צוות אתנחתא באפיק – מאחל לכל בית ישראל – חג חירות שמח!