קיבוץ אפיק יושב במקום יפיפה, מוקף בירוק, צופה אל כינרת כחולה וזוהרת, ממש על סף המצוק המשתפל מטה. יפיפה, פרוע ושליו כאחד. במידה ותרצו לטייל מעט ביופי הזה, אתם מוזמנים בנחת ובמרחק של כשלוש דקות נסיעה מקיבוץ אפיק ברכב ובערך כשש דקות הליכה ברגל… להגיע אל מעיין פיק, המונח לו בשלווה ירוקה ומרשימה, בינות העצים, צופה על הערוצים הסמוכים. משם תוכלו לחזור לקיבוץ, או להמשיך במסלול קצר אל עוד כמה פינות חמדה.

עין פיק
עין פיק מורכב למעשה ממספר נביעות, שחוברו להן יחדיו אל מבנה מלבני (מעין שוקת), שבו אפשר לטבול ולהשתכשך. הברכה מוקפת בעצי תאנה רבים המצלים עליה ובימים בהם נותנת התאנה מפריה, כדאי גם לטעום מהתאנים המתוקות והעסיסיות. בעונה המתאימה אפשר גם לקטוף פטל טעים (ולקחת בחשבון שיתלוו לזה גם כמה שריטות שטח "מפנקות").  מימי המעיין ממשיכים אל נחל עין גב.   מעט מעל הבריכה תוכלו לראות כיצד יוצאים המים ממש מן הסלע, ואילו בירידה מהברכה על שביל נעים ומסודר תוכלו ללכת מספר דקות, עד שיציף את עיניכם וליבכם מראה הכינרת היפה.

כפר פיק
המגיעים לעין פיק ברגל, וירצו להמשיך הלאה במסלול יטפסו עוד מעט בשביל המסודר בין עצי ושיחי המקום היפים, ומי שהגיע ברכב חנה למעשה סמוך לכפר, וכדי להגיע למעיין יצטרך לרדת.
כפר פיק היה כפר סורי, שננטש ב-1967. תושבי הקיבוץ שימרו היטב את המבנים, ואפשר לטייל בהם ללא חשש. בנוסף, נמצא בכפר, על תצפית המצוק, גם מבנה גדול, ששימש את הקצינים הסורים שישבו במקום כמעין פונדק מימי המערב הפרוע…  חברי קיבוץ אפיק אוהבים לקרוא למבנה הגדול: "הארמון". הם אפילו עשו כמה ניסיונות להשמישו מחדש, אבל אולי לא בסגנון המערב הפרוע… מהתצפית נגלה הנוף הנהדר של נחל עין גב, חורבת סוסיתא והכנרת. ניתן להבין מדוע תצפית זו שימשה כירי בתקופה של לפני 1967 לעבר הישובים הישראלים שלמטה.

הכפר הסורי, יושב על חורבות ישוב יהודי מהתקופה הרומית. למעשה, הסורים שילבו בבתיהם כותרות ומשקופים שהשתמרו יפה מהישוב היהודי העתיק, שהיה במקום זמן רב לפני הכפר הסורי. סיור בין הבתים יגלה שרידים אלה.

צביקה פיק?
אז מה הקשר לצביקה פיק? אז ככה, המגיעים ברכב מהקיבוץ יוכלו להמשיך על כביש 98, או ללכת ברגל עוד מעט עד לאמפי גולן. זהו אמפי חדש ומרשים, המכיל כ-1500 מקומות ישיבה, ובו מספר במות אבן טבעית. האמפי משמש לאירועים אזוריים שונים. כמו-כן, ניתן להחנות ליד האמפי ולצאת משם לטיולים בנחל מיצר ולהמשיך גם לסוסיתא. אז מה בכל זאת הקשר לצביקה פיק? אה… רק שידע שאם הוא רוצה להופיע בגולן, יש לו אחלה אמפי להופיע בו.