סתווניות וחלמוניות ברכס בשנית

הסתיו כבר כאן! מרגישים? נכון שמזג האוויר קצת משוגע – חם מדי ועוד לא התקרר ממש, והגשם מהסס לבוא – אבל, מבחינת הסתווניות והחלמוניות הסתיו הגיע. והן הרי מהמבשרות המובהקות של עונת הסתיו. תמיד באוקטובר ובנובמבר נמלא רכס בשנית (38 ק"מ מאתנחתא באפיק) בפרחים סגולים קטנים ויפים (סתווניות) ופרחים צהובים דמויי גביע (חלמוניות). בנוסף, רכס בשנית מזמן מסלול הליכה יפה ונוח ותצפיות מרהיבות על רמת הגולן. מוזמנים.

פעילות געשית שיצרה מראות מרהיבים
בקרבת קיבוץ אלוני הבשן נמצאת שמורת רכס בשנית. רכס בשנית הוא למעשה שמונה הרי געש צמודים זה לזה הנמתחים לאורך הגבול עם סוריה. מה שרואים בפועל הוא 8 חרוטים שהם (בקיצור נמרץ) לבה שהתקררה. בגלל התרחשויות געשיות נוספות – של שפיכת לבה והתקררותה – נראה הרכס כמורכב ממדרגות.

הרכס כולו מתנשא לגובה של בין 900 ל-1150 מטרים מעל פני הים – גובה המזמן תצפיות נפלאות על רמת הגולן וגם על סוריה.

יער אלונים והרבה פריחה
הרכס מקושט ביערות אלונים מרשימים. למעשה, פעמים רבות האלונים גדלים במעין חורש ים תיכוני צפוף יחסית, אולם כאן בגובה הרב גדלים האלונים בתצורת יער פארק – כלומר, במרווחים גדולים יותר בין העצים. תמצאו כאן גם אלות גדולות ועצי אגס ושזיף ועוזרר.

ובין העצים מחכה לכם בעונת הסתיו חגיגה אמתית של פריחה. סתוונית התשבץ – שהוא פרח סגול ונמוך קומה, בעל שישה עלי כותרת מאורכים ועדינים, שבאמצעו עומדים מאבקים צהובים – היוצרים קונטרס יפיפה לסגול. גם חלמונית גדולה צומחת כאן. החלמונית היא פרח צהוב עדין ממשפחת הנרקיסיים, שצבעה משובב את הלב והנפש.  גם כרכומים ממשפחת האירוסים תפגשו על רכס בשנית בתקופת הסתיו. כרכום שבכה סגלגל וכרכום גיירדו לבן ומלכותי.

המסלול ברכס בשנית הוא קווי ונוח להליכה באורך של 2.5 ק"מ. כדאי להשאיר רכב אחד בסוף המסלול, או לחזור חזרה בשלב כלשהו לאורכו.

צוות אתנחתא באפיק מאחל לכם טיול סתווי מלא בצבעים מלכותיים.