מפל של אירוסים בגולן

מפל של אירוסים בגולן. דמיינו שבאמת היה דבר כזה – מפל של אירוסים. אירוסים יפים, עדינים ומיוחדים, בצבעים שונים – נופלים כמפל של מים אל בריכה יפה. אז, אמנם במפל האירוסים – לא נופלים אירוסים, אלא מים טובים הנשפכים לבריכה יפה; אבל בחודש מרץ פורחים פה שפע של אירוסי הגולן וגם נוריות מים צצות להן מתוך השלוליות, שנותרו אחרי גשם החורף המבורך. והכול כשברקע צלילו של מפל שופע ובריכה רגועה.

מפל האירוסים ובריכת האירוסים
נסיעה של 30 ק"מ צפונה מאתנחתא באפיק תיקח אתכם בדרכים היפות של רמת הגולן אל צומת המפלים. שם מחנים את הרכב ומתחילים ללכת בדרך עפר נוחה כ-2 ק"מ. למעשה, בימות החול זהו שטח אש, ולפיכך הכניסה לכאן מותרת אך ורק בשבתות ובחגים.

דרך העפר תוביל אתכם אל קצה מצוק שממנו ניבט נוף יפיפה (בעלי הג'יפים יוכלו להחנות פה). מכאן ואילך מתחילה הדרך להיות מאתגרת, ומתאימה בעיקר למיטבי לכת; אך מי שימשיך בדרך על השביל שליד קצה המצוק, ירד מטה אל אפיק הנחל בין סלעי בזלת שחורים של רמת הגולן – כשהכול מסביב שופע ירוק וציוץ הציפורים מרגיע ומשמח כל כך.

אירוס הגולן ונוריות מים
אירוס הגולן נקרא גם אירוס החרמון. זהו פרח ענקי ומרהיב ביופיו. הפרח בצבע לבן בהיר בחלקו העליון והשפתיים התחתונות שחורות עם נקודות לבנות. ההולכים בדרך אל מפל ובריכת האירוסים יזכו לראות מקרוב את הפרח מעורר ההשראה הזה.

ולצד היופי הבלתי נתפס של אירוס הגולן, מקשטות את השלוליות נוריות מים, הזוקפות את ראשון ומציצות לברך את העוברים ושבים – עם עלי כותרת לבנים יפים, ובמרכזם צהוב זוהר – המתכתב עם השמש הטובה, שמחייכת מעל.