לעיתים, ואולי בעיקר בחורף כשקר – מתחשק לנו להתפעל מאיזו חתיכת טבע מהממת; אבל, אם אפשר שזה יהיה לא רחוק מהרכב, שלא יהיה קר מדי, ובלי הרבה הליכה… אז הנה המקום המושלם: מפל עיט. במרחק של 25 דקות בלבד מקיבוץ אפיק, בנסיעה שהיא לכשעצמה עוברת בין נופי הגולן המהפנטים, ממוקם מספר דקות מהכביש מפל מרשים ועוצמתי: מפל עיט. המפל נמצא בשולי שמורת יהודייה, ומימיו האדירים שמתנפצים על סלעי הבזלת שבקניון למטה, מתחברים להם בשצפם ובקצפם, בהמשך הדרך, אל נחל יהודייה.

שלושה שבילים, שלוש תצפיות
מהחנייה המסודרת יוצאים שלושה שבילים, שבסופו של כל אחד מהם נגלית תצפית שונה אל עבר המפל. תוכלו לבחור ללכת בכל שלושת השבילים, אבל גם אם תבחרו רק אחד מהם, הרי שתרוויחו.

שביל ראשון, הוא שביל מונגש לנכים, והוא מגיע עד קצה המצוק ממש, משם אפשר להתפעל מלמעלה ממפל עיט, כשבחורף נפילת המים מחרישת אוזניים, ובקיץ ניתן לראות זרימת מים חזקה, היוצאת מתוך הסבך הירוק, וממשיכה מטה עד הקניון הבזלתי.

ניתן להמשיך עם השביל הזה (שאינו מונגש), ולעבור גשר מקסים, העובר מעל הקניון עצמו. כאן נחמד לשהות רגע קט, ולהביט מטה אל הנחל הזורם תחת רגליכם. בסופו של הגשר, תוכלו להביט אל מפל עיט מהצד השני של המצוק. שם, בנוסף לגעש המפל, תוכלו לראות את המשושים, שהם תופעה מדהימה של עמודי בזלת העומדים זה לצד זה, כעפרונות מסודרים על שולחנה של התלמידה המצטיינת בכיתה. המשושים עצמם נוצרו מלבה שזרמה בעבר באזור רמת הגולן, נקרשה, ומכיוון שנסדקה – נוצרו עמודים גיאומטריים אלה, הנקראים כאמור: משושים.

שביל שלישי, שיוצא מהחניון, מגיע אל תצפית נמוכה יותר אל מפל עיט, ואם ממשיכים עוד קצת בדרך הקצרה והיפה מגיעים לתצפית לעברו של מפל נוסף קטן יותר. הדרך עוברת ליד הנחל הזורם – מרגיעה נפש וגוף. ומזמינה אתכם לנשום מלוא הריאות את אוירו הצח של הגולן.

כפר אמנים ממש ממש ליד
ואם כבר הגעתם עד למפל עיט המקסים, ובא לכם מעט תרבות, אתם מוזמנים לסור אל היישוב אניעם. ביישוב תוכלו ללכת על טיילת נעימה, כשלצידה חנויות וגלריות של אמנים מקומיים, החיים ונושמים את אווירו הצח של הגולן כל יום, ואתם תשפטו אם עבודותיהם מושפעות גם הן מכך. בין החנויות והגלריות תמצאו: קרמיקות ויודייקא, ענתיקות ותכשיטים, ציורים ופסלים – מהולים בהרבה הרבה קסם של המקום.