מעיינות מרעננים בדרום רמת הגולן

חלק מהחלומיות של חופשה באתנחתא באפיק זה לטבול בטבע המקיף מכל עבר. והטבע הזה – מביא אתו גם הרבה נחלים והרבה מעיינות – שמימיהם נשארים קרירים ומרעננים גם בימות הקיץ החמים. יש הרבה מעיינות כאלה שקרובים לקיבוץ אפיק – בחרנו שלושה ממש כיפיים – שאנחנו ממליצים עליהם בחום.

עין פיק – 300 מ' מאתנחתא באפיק
כדי להגיע לעין פיק אפשר ללכת ממש ברגל ישירות מאתנחתא באפיק… איזה כיף! דרך עפר היוצאת מצומת אפיק תוביל אתכם על שביל עפר אל המעיין הנפלא הזה. 7 ד' הליכה ואתם שם (כדאי לחבוש כובע בזמן ההליכה). כשתגיעו לחורבות כפר – תדעו שעוד רגע והגעתם. עברו בין שרידי הבתים, ואז תתגלה בפניכם מרפסת תצפית אל הנוף המרהיב של הכנרת ועמק הירדן.

אחרי שתשאפו את היופי הזה אל קרבכם – המשיכו עוד קצת בירידה אל הבריכה המבוטנת הקטנה והעמוקה. עצי תאנה רבים מסוככים ומצלים על הבריכה המדהימה הזו והספסלים שנבנו שם – מזמינים אתכם לשבת עליהם ופשוט… להירגע.

בריכת המלכה – 10 ק"מ מאתנחתא באפיק
נחל אל-על הוא נחל יפיפה, הטומן בחובו מגוון מסלולי טיולים וגם לא מעט מעיינות ובריכות שכשוך. אחת הבריכות שנוצרו כאן היא בריכת המלכה – מקום קסום לבלות בו. בריכה מלבנית שנבנתה מאבני בזלת מקומיות מרכזת את מי המעיין הסמוך, המוזרמים אליה בצינור. אפילו מדרגות נוחות בנו כאן. וכל המים הטובים האלה נחים תחת עצי אקליפטוס המצלים על המקום, והופכים אותו לפינת טבע קסומה במיוחד.

כדי להגיע אל הבריכה הקסומה – פשוט החנו את הרכב בחניון המפלים, בקצה המושב אבני איתן, והמשיכו ללכת כרבע שעה עד שתגיעו אל בריכת המלכה. שביל ההליכה, מישורי ואח"כ יורד בירידה תלולה יחסית ואיננו מוצל ברובו – כך שכדאי לחבוש כובע. אבל, כשתגיעו… מחכה לכם הרבה צל ומים הכי מרעננים שאפשר לדמיין…

עין אי"ה – 9 ק"מ מאתנחתא באפיק
בעין אי"ה תקבלו גם טבילה במים צלולים וקרירים וגם נוף בעת ובעונה אחת. בניגוד למעיינות האחרים שדיברנו עליהם – בתוך הבריכה עצמה בעין אי"ה אין אמנם צל, אבל זה מה שמאפשר לנוף להישאר פתוח ומרהיב – בעודכם טובלים בבריכה. מכאן נשקפות ירדן וסוריה וגם נופיה המרהיבים של הארץ שלנו. שילוב מיוחד ויוצא מגדר הרגיל – גם מים וגם נוף בבת אחת.

עין אי"ה, נקרא על שם סמ"ר אילון יעקב הורביץ ז"ל בן מושב נוב, שחבריו ובני משפחתו לקחו בריכה סורית ישנה ומוזנחת ושיפצו אותה – וכך הפכו אותה לפינה הקסומה שהיא היום. הם גם בנו את ספסלי העץ תחת עץ שיזף, הנותן באדיבות את צלו לכל מי שיושב תחתיו. כדי להגיע אל עין אי"ה יש להחנות ברחבת עפר הצמודה לקיבוץ מיצר, ומשם לעלות בשביל עפר כ-150 מ' בשביל צר ויפה.