"עלי שלכת נושרים לאט 
ורוח ערב לוחש בלאט 
לך נערה זו מנגינה של סתיו"

כך שר אריק איינשטיין ז"ל בשירו הנוגה על הסתיו. ואכן בסתיו יש משהו נוגה, שמביא אתו מנגינה מיוחדת.
הסתיו ברמת הגולן מביא אתו כמה דברים נפלאים: מזג אוויר נפלא לטיולים, פריחה סתווית יפה ועדינה וצבעי שלכת על העצים הנשירים הרבים של רמת הגולן. זהו זמן נפלא לטייל בגולן, וכאן באזור שלנו, בקרבת אתנחתא באפיק, ישנו טיול אחד סתווי מומלץ.

שמורת רכס בשנית – הר געש אמתי
כ-38 ק"מ צפונית לקיבוץ אפיק ישנו רכס בצורת חרוט גדול, ועליו 8 חרוטים קטנים יותר. הרכס הזה, הנקרא בשם רכס בשנית היה פעם הר געש פעיל, והפעילות הגעשית היא שהקנתה לו את צורתו האופיינית והמיוחדת. אך פרט לצורת החרוט הגדול והחרוטים הקטנים יותר, קיבלו ההר הגדול וההרים הקטנים שעליו מעין מדרגות, העולות ומטפסות עליו. המדרגות הן תוצאה של מספר התפרצויות געשיות, שיצרו בכל פעם דירוג במקומות אחרים על ההר. בעודכם מטיילים בשמורה, יש ללכת על השבילים המסומנים בלבד, שכן באזור שמסביב פזורים עדיין מוקשים מתקופות אחרות בהחלט.

אלונים ופריחה של סתיו
בתחום שמורת רכס בשנית גדל יער אלונים גדול ורחב, המשלב בתוכו שלושה סוגי אלונים: אלון מצוי, אלון התבור ואלון התולע. זהו אחד מהמקומות היחידים שבהם אפשר לראות את שלושת סוגי האלונים הגדולים והחזקים האלה – חולקים יער אחד. בין האלונים החסונים פזורים להם שיחים ועצי חורש יפים נוספים, היוצרים גיוון מעניין; תמצאו כאן אלות ועוזררים ושיזף הדב וגם את האגס הסורי תמצאו כאן. מכיוון שחלק מהעצים האלה הם עצים נשירים, הטיול הסתווי ביער של שמורת רכס בשנית מביא אתו גם גוון של חום וצהבהב וגם אדמדם-ורדרד. מראה יפיפה, בעיקר כאשר הוא מלווה ברוח סתווית נעימה, שמלטפת פנים וגב, ונושבת בין העלים הרבים, שיוצרים להם כך את צלילי מנגינת הסתיו.

בחודשים אוקטובר ונובמבר מכסים את אדמת היער גם הרבה פרחים ענוגים ויפים: סתוונית התשבץ, פרח סגול וגדול, הצומח כמו ישר מן האדמה, נטול גבעול כמעט. ולצדו עוד פרח גדול אך צהוב, שעולה ומקשט ביופי רב את הסתיו, הוא החלמונית הגדולה. וגם כרכומים מקשטים את היער הזה מעט יותר מאוחר לקראת החורף כבר: כרכום השבכה, בצבעו הכחלחל-סגלגל, המוציא במרכזו עמוד כתום יפיפה; וכרכום גיירדו עם עלי הכותרת המאורכים הלבנים שלו ועמוד צהוב וזקוף באמצעו. הכרכומים היפים יצאו רק בדצמבר, ויחליפו משמרות עם הסתווניות והחלמוניות – והכול בשביל שהאלונים החזקים לא ירגישו אף פעם לבד.

אורחי אתנחתא באפיק מוזמנים להצטרף לפרחי הסתיו היפים ולארח, גם הם, לאלונים חברה.