ויצאו ממנו מים – מעיינות  בדרום הגולן

מעיין הוא למעשה מים שעולים אל פני הקרקע מתוך האדמה. ברוב המקרים מדובר במי גשמים שהגיעו למטה עד לשכבה שלא אפשרה להם להמשיך ולחלחל, ואזי נוצר מבוע של מי התהום שעולים מעלה. ומי זוכה מזה? אנחנו כאן באתנחתא באפיק והאורחים שלנו, כמובן! מדוע? מפני שארץ הגולן התברכה במעיינות רבים שהם אחד ממקומות הבילוי המומלצים ביותר בימות הקיץ החמים. הנה שני מעיינות נפלאים כאלה לא רחוק מאתנחתא באפיק.

בריכת אורחה / הג'וחדר – (24 ק"מ מאתנחתא באפיק)
רמת הגולן מלאה בבריכות מבוטנות היטב ששימשו פעם להנאתם של קצינים סוריים, שישבו במוצבים וירו חופשי ובמשך שנים על תושבי העמק שמתחת. והיום אתם יכולים להנות מטבילה מרעננת במים הזכים של בריכת אורחה (בגודל של 3X2 מ'), שמגיעים מעין אם א-שרשיח למרגלות גבעת אורחה. את הבריכה שיפצו חבריו של רזיאל נגר ממושב רמת מגשימים, שנהרג ב-2005 בטיול רמת הגולן.  את הבריכה היפה עוטפים עצים שנותנים צל רב. בנוסף, למרגלות גבעת אורחה ישנם שרידים של חאן מהמאה ה-14 – שכדאי לקפוץ ולראות; ועוד כמה שרידים מתקופות הרבה הרבה יותר קדומות (התקופה ההלניסטית, התקופה הרומית והתקופה הביזנטית). ניתן להגיע עם הרכב ממש עד הבריכה, משביל עפר ליד גבעת אורחה.

מעיין כנף / מעיין אשי – (29 ק"מ מאתנחתא באפיק)
אשר נוביק, שנולד ביוהנסבורג דרום אפריקה, עלה עם משפחתו לארץ ואהב אותה מאוד. כשנהרג במלחמת לבנון השנייה החליטו חבריו לשפץ את המעיין המקסים שליד מושב כנף ולעשות ממנו מקום מופלא, שנקרא על שמו: מעיין אשי. בריכה של 10 X 5 מטר, שמתוחזקת בנוסף גם ע"י חברי מושב כנף הסמוך, תקבל את פניכם ומים מרעננים בגובה של כ-90 ס"מ יצננו את גופכם בימות הקיץ החמים. מי המעיין שימשו בעבר כפר סורי שנקרא דיר עזיז, ולכן יש מי שקוראים למעיין עין דיר עזיז, אך לפני כן שימש המעיין את הישוב היהודי מתקופת בית שני שעמד כאן ושאת שרידיו ניתן לראות באתר הארכאולוגי הסמוך. ניתן להגיע עם הרכב לחניון מסודר ממש עד למעיין.