הרי געש והתפרצויות וולקניות בפארק אביטל

כמה מרתק להיכנס לתוך עולם של התפרצויות וולקניות. הרי געש. לבה רותחת, שמשנה לחלוטין את הגיאוגרפיה המקומית, ומשפיעה כל כך על האקלים. רוצים להיכנס לעולם שכזה, אבל בלי כל החום והסיכון? נהדר! אז, קחו את הרכב וסעו כ-47 ק"מ מאתנחתא באפיק – בנוף המרהיב של רמת הגולן – וכנסו לעולם המרגש של הרי הגעש.

מחצבת אביטל
מחצבת אביטל היא מחצבה אחת מיני רבות רבות שיצרו חורים נרחבים בסלעים, ובשלב מסוים הסתיימה בהן העבודה והן ננטשו, והותירו אחריהן "פצע" גדול בנוף המקומי. הקרן לשיקום מחצבות עושה ברחבי הארץ דברים מקסימים, ולוקחת את המחצבות הנטושות הללו, והופכת אותן לפארקים נפלאים הפתוחים לציבור הרחב. הקרן למעשה, מחזירה לאדמה הטובה את פארה, ומחזירה את האזור לטובת הציבור. וכך, עשו גם במחצבת אביטל הישנה והנטושה – הפכו אותה  לפארק וולקני – היחיד מסוגו בישראל. פארק המספר בדרך ייחודית וחווייתית את סיפורו הגעשי של אזור רמת הגולן.

פארק וולקני אביטל
כבר בעת שמחצבת אביטל פעלה – נחשפו בה שכבות גיאולוגיות מרשימות ומלאות צבעים, שמלמדות את סיפורו הוולקני של האזור כולו, ובעיקר של הר אביטל. הר אביטל עצמו התפרץ פעמים רבות, אך כבר שנים רבות הוא שקט ואיננו צפוי להתפרץ בקרוב – כך, שניתן להיות שקטים ובטוחים בעודכם מביטים על השכבות והצבעים.

את החומר שנותר מהמחצבה (אבני טוף וסקוריה) הפכו למספר תילים המדמים הרי געש. אחד מהם, אף רוחש וגועש, ומלמד מקרוב על העולם המרתק של לבה לוהטת ונחלים רוחשים של הנוזל האדום. כמו-כן, לאורך קירות המחצבה ישנו מסלול נוח עם תחנות שמספרות בדרכים חווייתיות ומעניינות על התופעות המרתקות שהתרחשו כאן בעבר. ובנוסף לכל זה, בערב ישנה תצוגת אורות מרהיבה, שמעצימה את החוויה אפילו יותר.