עת הסתיו מגיע, חולפות בשמי ישראל ציפורים רבות מאוד. למעשה, ארץ ישראל מהווה צומת דרכים מרכזי בנדידתן הקבועה של הציפורים מאירופה לאפריקה – כי איך שלא הופכים את זה – ישראל היא מרכז העולם… ואם להיות קצת יותר מדויקים – ישראל פשוט מהווה את הגשר, את החיבור שבין אירופה ואסיה, שהופכות קרות מאוד בחורף; ובין אפריקה שנעשית חמה מאוד בקיץ. והציפורים, ברובן, מעדיפות מזג אוויר נוח – ולכן ברגע שמזג האוויר מתחיל להציק להן – הן פשוט פורשות כנפיים ועפות. וזו הסיבה, שעל הגשר שלנו, כאן בישראל עוברות כמויות עצומות של ציפורים, בכל הגדלים ובכל הצבעים.

קינון קבוע בתוך מצוקים רבי עוצמה
בשמורת הטבע גמלא חיות ומקננות הרבה ציפורים – בכל עונות השנה. למעשה, גמלא היא אחד מאתרי הצפרות החשובים ביותר בישראל והאזור כולו. בעבר הלא רחוק, קיננו כאן מאות עופות דורסים, בתוכם נשרים רבים, רחמים, חוויאים, עיטים ניציים ואוחים. בגלל השינויים הסביבתיים הרבים באזור – פחת בשנים האחרונות מספר העופות באופן דרמטי, אך עדיין מהווים המצוקים המרשימים של גמלא אזור קינון מועדף על עופות דורסים רבים, וגם על הנשרים הגדולים והמלכותיים של האזור. בשמורת הטבע ישנה מרפסת תצפית, המאפשרת למתבוננים הסקרניים לעמוד בנחת ובשקט מכבד, במקום מרוחק מספיק כדי לאפשר לעופות הדורסים להמשיך בשלהם, ולמתבוננים ליהנות מהשתלבות בטבע, עם משקפת ביד, ופעימות לב ההולכות ומתגברות בכל פעם שרחם או נשר ענק פורשים כנפיים ודואים על הרוח הטובה.

ציפורים נודדות שבאות והולכות
אל גמלא מגיעות בכל סתיו ציפורים רבות מהצפון המתקרר, וחלק גדול מהן נותר כאן לאורך החורף כולו, ורק כשמתחמם כאן מדי – הן שבות אל אירופה. ישנם מיני ציפורים אחרות שבאות לכאן דווקא בקיץ מאפריקה, ואז הן מקננות כאן ביופי רב, ואח"כ כשנהיה כאן קר מדי, הן מתעופפות בחזרה לאפריקה. ואם כל היופי הזה לא מספיק, ולא מהווה עדיין גן עדן לאוהבי הציפורים – אז בתקופת הסתיו – גם עוברות חולפות כאן מעל הראש עוד ציפורים רבות – שאולי בוחרות לקנן במקומות אחרים בעולם, אבל כשהן עוברות כאן מעל הראש, הן עושות זאת במחול קסום כל כך; וגן העדן של הציפורים נקבע באופן מפורש – כאן. ממש ממש כאן.

וכל היופי הזה הוא רק 23 ק"מ מאתנחתא באפיק. אתנחתא של יופי ושל סתיו.