המג'רסה – טיול רטוב לכל המשפחה

בצפון מזרח הכנרת ישנן כמה לגונות ואזורי ביצה טבעית, שהשתמרה, בלי שיד אדם תפריע לה – כפי שהיה עם ביצות אחרות בארץ ישראל…

המסלול של המג'רסה (23 ק"מ מאתנחתא באפיק)  הוא למעשה השפך של נחל דליות, היורד כל הדרך מהגולן ומתחבר אל הכנרת. זהו מסלול של 2 ק"מ בלבד, שאורך בין שעה לשעתיים. המסלול קל, אך במקומות מסוימים מצריך לעיתים שחייה בבריכות שנוצרו כאן, וזאת בהתאם לכמות הגשם שירדה בחורף. ככה שאם הילדים שלכם כבר יודעים לצוף, אפשר לומר בכיף שזהו מסלול קליל ולגמרי כיפי לכל המשפחה.

החי והצומח של נחל דליות
נחל דליות שבאזור זה, מוקף בצמחיית נחלים מקסימה. תמצאו כאן ערבות שנשפכות למים וכמות גדולה מאוד של שיחי פטל קדוש. הפטל אמנם טעים מאוד והוא עסיסי ובשל בתקופת הקיץ, אבל מכיוון שהמג'רסה היא שמורת טבע – כאן זה המקום להסתכל על הפטל היפה, אבל לא לקטוף ולאכול אותו… פשוט להשאיר את הטבע יפה כמו שהוא, גם למטיילים הבאים.

אזור המג'רסה שמורכב מהנחל והלגונות והביצות הוא גם בית הגידול הטבעי של דגי הכנרת בעונת ההטלה שלהם. דגי האמנון, בעיקר, אוהבים להטיל כאן המוני ביצים – שימשיכו אח"כ כדגיגונים קטנים אל תוך הכנרת.

מסלול מעגלי – מתחיל רטוב, נגמר יבש
מהחנייה תמשיכו על דרך העפר בסימון הכחול אל תוך המים. כאן תלכו בנחל, שמדי פעם נפתח לבריכות בעומקים משתנים, לפי הגשם הקודם. מומלץ מאוד להגיע לטיול הזה עם נעליים סגורות, שכן לא כדאי שהאצבעות יתנגשו באיזה סלע חד שלא ראיתם מתחת למים…

בערך באמצע המסלול הרטוב – תוכלו לצאת, אם הספיק לכם, ולחזור חזרה לרכב. ואם תרצו עוד קצת מהמים האלה – המשיכו עד השלט של סוף המסלול. השלט שם, כדי לאפשר לטבע להיות מכאן והלאה ככה סוליקו, בלי הפרעות של בני אדם. כל הכבוד לרשות הטבע והגנים שמצאה את האיזון הנכון בין טיול מהנה לשמירה על הטבע. מכאן תוכלו לחזור לרכב במסלול היבש, שמאפשר לכם מבט שונה ויבש על כל הטבע שעברתם בו עד כה.

שימו לב! כדי לטייל בשמורת המג'רסה (ובשמורות אחרות בארץ) בתקופת הקורונה – יש לתאם מראש, וזאת מאחר וישנה מגבלה על מספר המבקרים בו זמנית בשמורה. לא תתכן כניסה ללא הרשמה מוקדמת. כנסו לאתר רשות הטבע והגנים והרשמו.