גן לאומי כורסי – על גרגשים ואנשים רדופי שדים

היה היה איש אחד למרגלות הגולן ובצפון מזרחה של ימת הכנרת. בארץ הגרגשים היה הדבר… (כן, כן. זו לא טעות ולא המצאה מצוצה מהאצבע, באמת היה פעם עם כזה, שנקרא: גרגשים). בכל אופן, האיש הזה מארץ הגרגשים היה מוכה שדים, והסתובב ערום ועריה, כשהשדים שנכנסו בו מפחידים אותו ואת כל מי שעבר במקרה בסביבה. איום ונורא היה המראה, והגיע שמעו של הסיפור למרחקים. גם אל איש אחד, יהודי טוב, ושמו ישו – הגיע דבר השמועה. לקח לו ישו את מאמיניו הצמודים, ויחד הפליגו להם בסירה קטנה כל הדרך מכפר נחום, שבצידה הצפון מערבי של הכנרת ועד לחוף כורסי, שהוא כאמור למרגלות הגולן, בצד הצפון מזרחי של הימה המתוקה.

הגיעו לשם, אם כן, ישו ומאמיניו – אל האיש הערום, מוכה השדים; וישו שידע כנראה לדבר עם שדים, ציווה עליהם לצאת מגופו של האיש המסכן, וללכת במקום זאת להציק לחזירים שרעו בסביבה. והשדים שהתלהבו כנראה מהרעיון – עשו זאת מיד. רק שבדרך אל החזירים נכנסו השדים אל תוך המים, ומסתבר ששדים לא יודעים לשחות, ולכן הם טבעו לחלוטין במים, ואילו האיש חזר לשפיותו.

המאמינים של ישו התלהבו כל כך מהעניין, ופרסמו אותו ברבים, ואפילו נתנו לסיפור הזה שם: "נס החזירים".
ככה עברו להן כמה מאות שנים, וליתר דיוק: במאה החמישית לספירה – החליטו להנציח את נס החזירים, ולבנות שם בכורסי מנזר גדול ויפה. נבנתה שם גם כנסיה; וכנהוג באותם ימים, המקום קושט בקשתות ועיטורי עמודים יפים, וגם כמה פסיפסים מעשה ידי אמן, או אמנית. המקום נהרס כמה פעמים ברעידות אדמה שהיו באזור, אך שופץ ונבנה מחדש.

היום, ניתן לראות חלק מרשים וגדול ממה שהשתמר בכנסיה ובמנזר וגם מחלק מהיישוב הנוצרי שהוקם במקום – באתר העתיקות של כורסי.  המקום נחשב כאתר חשוב ומשמעותי למאמינים נוצרים עולי רגל. הגן הלאומי כורסי ממוקם כ-15 ק"מ בלבד מקיבוץ אפיק; הוא מטופח ושמור היטב, ובהחלט שווה להגיע אליו, ולהתרשם מהבנייה הזו של פעם ומהצצה אל עולם שהיה ואיננו.