ברווזים ואווזים רבים וגם ציפורי שיר לא מעטות ועופות דורסים גדולים ויפים – בוחרים להעביר את החורף בישראל. לא קר מדי וגם לא חם. בדיוק בדיוק במידה. אחד המקומות הנפלאים לראות מגוון רב של ציפורים חורפות אלה, הוא במאגר מים גדול הנמצא כ-13 ק"מ מאתנחתא באפיק, הלא הוא: מאגר בני ישראל.

עקבים ועטים שכיחים ונדירים, הצדים להם בעיניהם הניציות. מיני ברווזים ואווזים בשלל צבעים שטים להם בנחת על המים, ומדי פעם צוללים לתפוס איזה דג משוטט. ציפורי שיר קטנות ואפרוריות מרנינות בקולן המרהיב מכל עבר. וגם לא מעט צבאים ארץ ישראלים באים כאן לביקור, לשתות מהמים הטובים של המאגר, ולהמשיך לקפץ להם מסלע אל סלע באזור הבזלתי של הגולן. בסתיו ובתחילת החורף אוהבים גם לא מעט שקנאים להגיע ולאכול פה דגים לרוב.

מאגר בני ישראל
אל מאגר בני ישראל אפשר להגיע בנוחות מתוך מדרשת הגולן, שבישוב חיספין. (זהו יישוב דתי, ואין כניסה עם הרכב בשבת). היישוב יושב באותו מקום שבו ישב בימי בית שני ישוב יהודי אחר בשם: חספיה. מאגר בני ישראל הוא המאגר הגדול ביותר ברמת הגולן, והוא אוגר מים המגיעים אליו מנחל אל-על ונאגרים בו ע"י סכר שנבנה ממרבצי החרסית הטבעיים הקיימים במקום.

המאגר נקרא בני ישראל – מתוך הקשר מצחיק ומוזר. שכן, במקום קיימים שדות רחבים שבהם ערמות ענקיות של אבנים, והבדואים היו בטוחים שכאן נקברו פעם מזמן בני ישראל קדומים- וכך, הדביקו הבדואים לאזור את הכינוי: "קובור בני איסראיל". מכיוון שחביב היה הדבר בעיני נותני השמות מבני ישראל החדשים יותר – זהו השם שניתן למאגר המים שנבנה במקום ב-1980: מאגר בני ישראל.

חלק המאגר הקרוב אל מבניה היפים של מדרשת הגולן, מוקף בדשא רך וירוק, באופן המאפשר שהייה נעימה מאוד, בעודכם צופים אל המים הגדולים והשלווים, כשהרי הגולן מקיפים אותם ברוב יופי והוד, והציפורים מציצות מהגדה ומהמים וגם מעופפות מעל ראשיכם בשמיים.