ארבעה מעיינות בדרום רמת הגולן

דרום רמת הגולן שופע מים. ובשביל ליהנות ממעיינות קסומים, יכולים אורחי אתנחתא באפיק להרחיק לא יותר מתשעה ק"מ, ולהגיע למגוון מעיינות קסומים ומרעננים לימות הקיץ החמים. הנה ארבעה מעיינות שכאלה – במרחק נגיעה ממש מאתנחתא באפיק.

 1. עין פיק – 500 מטרים מאתנחתא באפיק
  עין פיק נמצא תחת חורבות של כפר סורי בעל אותו שם. המעיין עצמו נובע מתוך מערה קטנה שנחצבה בטבעיות בסלע הבזלת המקומי של הגולן. מהנביעה שבמערה גולשים להם המים מטה אל שתי בריכות, שכיום הן הרוסות בחלקן ולא ניתן לטבול בהן, אולם הבריכה השלישית נעימה ומפנקת, והיא תענוג אמתי ביום קיץ חם. ומסביב למעיין יקבל את פניכם בוסתן קסום של תאנים ועצי זית, עצי שקד ורימונים, צברים ועץ אזדרכת ואלה אטלנטית גדולה ומרשימה.
 2. מעיין מצפה השלום – 7 ק"מ מאתנחתא באפיק
  מעיין זה מבקש מאתנו להחנות את הרכב בחניון של מצפה השלום, ומשם ללכת צעידה קצרה ומקסימה בין בוסתנים אל מול הנוף המרהיב של הכנרת והרי הגליל שמנגד. ירידה קצרה דרך גרם מדרגות ובשביל "נעלם" תביא אותנו אל בריכת מים צלולים וקרירים. חלק מהבריכה שבור מעט – מה שהופך את השבר למתנה – מפני שנוצר כאן מפל קטנטן עם צליל מרגיע במיוחד, וכשעל כל זה מסוככת גם תאנה גדולה – הרוגע והשקט הם חלום של ממש.
 3. בריכת המלכה – 9 ק"מ מאתנחתא באפיק
  בריכה קטנה וקסומה, שהיא חלק מנחל אל על. מי הבריכה עצמה מגיעים ממעיין נובע סמוך. המים מוזרמים אל הבריכה באמצעות אמת מים יפה וצרה הבנויה אבני בזלת. גם הבריכה עצמה בנויה מאבני בזלת מקומיות, ומימה צלולים ונקיים. ישנן גם מדרגות שיעזרו לכם בירידה לבריכה, ומסביב צל ופינות חמד להתרגע בהן מול כל השלווה הזו.
 4. עין אי"ה – 9 ק"מ מאתנחתא באפיק
  גם הבריכה הזו נמצאת כאן עוד מימי הסורים, אך היא שופצה והפכה לפינת חמד ע"י חבריו של סמ"ר אילון יעקב הורביץ ז"ל, ממושב נוב. ומאז השיפוץ הבריכה המבוטנת בגודל של 4 על 4 מטרים, הטובלת בירוק בצל עץ השיזף הגדול, ומשקיפה על נוף מרהיב לכיוון סוריה וירדן – מהווה פינה קסומה לכל מי שרוצה להתרענן מחום הקיץ, ולטבול ברוגע ובשלווה של דרום רמת הגולן.