אי השלום בפארק נהריים

במרץ 1997 הייתה האווירה, בארץ ישראל ובמזרח התיכון כולו, של התרגשות גדולה. הסכמי שלום נחתמו עם הארצות השכנות, נראה היה שאביב חדש ומרענן הגיע לאזורנו. האזור הצמוד לירדן, שהיה פעם אזור של פרעות הפך להיות אי של שלום. כאן, באזור היפה שעל גדות נהר הירמוך עכור הזרם ומפגשו עם נהר הירדן הרחב – במקום שהיה בו פעם מפעל חשמל מפואר – על גבי גשרים ונוף יפיפה – הגיעו לטיול מבית ספר בבית שמש בנות כיתות ז' וח'; ואז בעודן נהנות מהיופי ושומעות סיפורים מרגשים – עמד חייל ירדני וצלף בהן אחת אחת. בטבח הנורא ההוא נרצחו שבע בנות. כיום, גבעה ירוקה עטורה בשלל פרחים צבעוניים מעטרת את המקום לזכרן.

ייצור חשמל חדשני
פארק נהריים שימש בעבר כמפעל לייצור חשמל. מדובר במפעל ציוני חשוב וגדול, שהעומד בראשו הוא פנחס רוטנברג. חברת חשמל החלה בראשותו של רוטנברג את בניית המפעל האדיר הזה באוגוסט 1927. טובי האנשים התגייסו לעבודה במקום, לבניית הגשרים, הסכרים והמסילות בחיבורים שבין הירמוך לירדן. רבים כל כך הגיעו לעבוד שם, עד כי הוקם אפילו יישוב חדש: תל אור, בחלקו המזרחי של נהר הירדן, ובו גם בית ספר ציוני לילדי הפועלים החרוצים.

ב-1932 אחרי מספר שנים של בנייה, שבמהלכה גם שיטפון גרם להרס חלקי – החלו באופן רשמי לייצר חשמל. יוצר חשמל בכמות רבה מאוד, שסיפק חשמל לבתים רבים בארץ ישראל דאז. אך, כל המפעל האדיר הזה הופסק במלחמת העצמאות. עת נהרסו חלק חשוב מהמבנים, וביישוב תל אור ששכן בממלכה הירדנית נלקחו התושבים בשבי הירדני, וחלקם הוחזקו בו 9 חודשים, עד ששוחררו.

טיול על הסכרים והגשרים
כיום, המקום פסטורלי ויפיפה. אתם מוזמנים להגיע לכאן (בנסיעה יפה של 30 ק"מ מאתנחתא באפיק). להיכנס לצריף קטן ולראות חזיון אור קולי על הקמת והפעלת המקום בזמנים ההם. לטייל בעצמכם על הגשרים והסכרים האדירים שעל הירמוך והירדן. להתפעל מהמים השוצפים ומהצמחייה הירוקה השופעת. ולשטוף את העיניים במחרבים האין סופיים שמביטים אל כל ההרים שמסביב, וגם אל האזור הירדני, שרכב צבאי עושה בו את דרכו בפטרול איטי ומסודר הלוך חזור, הלוך חזור. כמובן, שלא לשכוח לומר גם שלום לחיילים המתוקים שלנו, שעומדים שם דרך קבע, ושומרים עלינו – שימשיך להיות שלום.

היום המקום בטוח מאוד לטיול, ומאז אותו אירוע, שעליו הביעה ממשלת ירדן והעם הירדני כולו – חרטה גדולה, מתקיימים רק אירועים בונים של שלום ואהבה באי השלום.